“Venemaa osaleb Süürias massilistes sõjakuritegudes”

0
379

“Mis saab siis, kui lapsi tapetakse samamoodi Euroopa pealinnade tänavatel,” küsib Prantsuse teadlane.

Prantsuse teadlase Nicolas Tenzeri sõnul on üheksa aastat kestnud sõda Süürias juba nõudnud enam kui 500 000 surma ja viinud riigist välja enam kui 12 miljonit inimest.

Tema sõnul hävitab Süüria president Bashar al-Assadi Venemaa toetatud režiim süstemaatiliselt päästetöötajaid, tsiviilisikuid ja eriti lapsi. Järjest enam on kannatanud haiglad, koolid, turuplatsid ja naabruskonnad. Tenzeri sõnul on see sõna otseses mõttes hävingusõda.

“Mida me ütleksime, kui sunniviisilised kurjategijad mõrvasid sadamalapsi Pariisi, Londoni, Berliini või New Yorgi tänavatel ja koolides,” küsib Tenzer prantsuskeelse Huffington Posti avaldatud artiklis.

“Idlibi piirkonnas toimub see kogu aeg iga päev, nädalas ja kuus. Damaskus, Moskva ja Teheran panevad toime sõjakuritegusid ja sageli inimsusevastaseid kuritegusid,” ütles Tenzer, kes juhib Prantsuse CERAPi mõttekoda ja õpetab Sciences Po (Pariisi Poliitikauuringute Instituut) ülikoolis.

Süüria pole lääne uudiste pealkirjadest kadunud, kuid tema sõnul on riigis käimasolevast sõjast murettekitavalt vähe räägitud. Sõja ajal konkreetselt tsiviilelanike vastu suunatud julmuste ulatus on siiski mitu korda suurem kui näiteks oli Hispaania kodusõja, Guernica, II maailmasõja Babi Yari või Jugoslaavia sõda Srebrenica massimõrvade ajal.

“Nende kuritegude peatamiseks pole jõutud, viidates jõuetusele, mis pole muud kui armetu vabandus igasuguse mõistuse ja tahte kaotamiseks,” kirjutab Tenzer.

“Venemaa soovib rahvusvahelise õiguse tühistada”

Nicolas Tenzeri sõnul on rahvusvaheline üldsus suutnud Süüria õudustele reageerida, peaasjalikult korrates, kuid tegemata sisulist vastukaja. ÜRO Julgeolekunõukogus kukkus enne jõule läbi neljateistkümnendat korda Hiina toetusel Venemaale soovitud resolutsioon, mille eesmärk oli lahendada olukord Süürias.

“Mõned inimesed teesklevad endiselt, et võiksid toimuda “edusammud” kõnelustel Venemaa režiimiga või korrates lõputult mantrat, et Süüria küsimusele on ainult “poliitiline, mittesõjaline lahendus”. “Kümned tuhanded lapsed on surnud samal ajal ja me teame, et rohkem sureb täna ja homme veelgi rohkem,” ütleb Tenzer.

Tema sõnul on Venemaa strateegiline eesmärk Süürias rahvusvahelise õiguse, inimõiguste ja peamiste rahvusvaheliste organisatsioonide täielik hävitamine.

“Kui olete selle suhtes ükskõikne, ei saa te aru, et meie väärtused ja julgeolekut on rünnatud,” ütleb Tenzer.

Ehkki Venemaa selgitab, et ta viib Süürias läbi terrorismivastast operatsiooni, pole terrorism Tenzeri sõnul midagi muud kui lüüasaamine.

“Ja see kestab nii kaua, kui Damaskuses püsib massimõrvu sooritanud [president al-Assadi] režiim,” hoiatab ta.

Allikas: Verkkouutiset.fi