VIDEO | Merkel: vaba ühiskonna säilitamiseks tuleb piirata sõnavabadust

0
972

Oma viimase kõne ajal Bundestagi ees ütles Saksamaa liidukantsler Angela Merkel seadusandjatele, et ühiskonna vabaks hoidmiseks tuleb piirata sõnavabadust, vahendab Voice of Europe.

“Meil on oma riigis sõnavabadus,” ütles Merkel Saksamaa parlamendi kaasliikmetele tulise kõne ajal, mille Deutsche Welle reedel sotsiaalmeediasse üles laadis.

“Kõigile neile, kes väidavad, et nad ei saa enam oma arvamust avaldada, ütlen neile: Kui avaldate arvamust, peate elama teadmisega, et teile antakse vastu. Arvamuse avaldamine ei tule nullkuluga,” jätkas Saksamaa riigipea.

“Kuid sõnavabadusel on oma piirid,” hoiatas Merkel ja lisas: “Need piirid algavad seal, kus vihkamine levib. Nad saavad alguse seal, kus rikutakse teiste inimeste väärikust.”

„See maja peab ja peab vastu ekstreemsele kõnele. Vastasel juhul pole meie ühiskond enam see vaba ühiskond, nagu ta oli,“ lõpetas Merkel.

Angela vs Kersti: Kuidagi ei suudeta ära otsustada, kelle sõna lõpuks vaba on. Fototöötlus: Rahvuslane.ee

Olukord sõnavabadusega Saksamaal

Eelmisel aastal keelasid Saksamaa seadusandjad niinimetatud vihakõne kasutamise. Uute seaduste kohaselt saab veebisaite trahvida koguni 50 miljoni euroga selle eest, et nad ei eemalda oma platvormidelt niinimetatud vihakõnet.

Uus seadus on suunatud sõltumatutele meediaväljaannetele ja populistlikele poliitikutele, kes julgevad rääkida hävitavatest tagajärgedest, mida Merkeli massiline rändepoliitika kaasa toob Saksamaa ja Euroopa jaoks.

Tänu seadusele on mõnda sakslast tabanud vaenu õhutamise süüdistused rändajate vägistamise statistika, rändajate töötuse määra ja muude faktide osutamisel, mida vasakpoolsed pigem ignoreerivad.

Septembri lõpus astus Saksamaa parlamendi ülemkoda Bundesrat veel ühe sammu sõnavabaduse piiramiseks seaduse ettepanekuga, mille vastuvõtmise korral keelatakse igasugune ELi lipu halvustamine ja hümn.