Vsevolod Jürgenson: HIV – haigus, millest saab hoiduda

0
383
Mustamäe Linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.
Pilt: Facebook

HIVi ja selle ägenemisel tekkiva AIDSiga tuleb meil Eestis igapäevaselt kokku puutuda. Eesti elanikest kannab HIVi hinnanguliselt umbes 1%, mis on üks suuremaid näitajaid Euroopas. Sellel aastal on meil diagnoositud 133 HIV-nakatunut. Kokku on aastate jooksul Eestis HIV avastatud 10034 inimesel, sealhulgas AIDS 559 inimesel. WHO hinnangul võib Eestis halvemate prognooside kohaselt olla ligi 40% HIV juhtudest tuvastamata.

HIVi kandjate hoolimatus enda ja teiste tervise suhtes kiirendab haiguse levikut. Sellepärast on eriti oluline pidev teavitustöö, millised on võimalused nakatumisest hoiduda, samuti erinevate riskigruppide nagu narkomaanid ja omasooiharad hoiakute ja riskikäitumise ohjeldamine.

Õnneks on inimeste teadlikkus ja hoolivus kasvanud. Aastas teeb AIDSi testi ca 200 000 inimest, kellest õnneks valdav osa osutub nakkusest vabaks. AIDSi alane teavitustöö ja süstlavahetuspunktide rajamine on kandnud vilja – nakatunute arv pole kasvanud nii plahvatuslikult nagu aastate eest ennustati. Ometi tuleb seni, kuni ohtlik nakkus meie keskel levib, sellega tegeleda. HIV kandjate ravi neelab miljoneid, mida võiks kulutada edukalt teiste haigustega võitlemiseks. Seepärast on HIV kogu ühiskonna probleem, sest selle kontrolli all hoidmise maksavad kinni kõik maksumaksjad, ka need, kes käituvad vastutustundlikult.

Seda õõvastavam on, kui meie kollane meedia teeb HIVist, inimest aeglaselt tapvast haigusest, otsekui mingi eristaatuse. Septembrikuisest Delfist võis lugeda, et „Lõbusa ja kaasahaarava tõsielusarja Stiilne viisik üks saatejuhtidest Jonathan Van Ness tunnistas hiljuti The New York Timesile, et on HIV-positiivne.“ Ja edasi tuleb juba täiesti jabur tsitaat HIVi kandva tegelase suust: „Mina olen uhkusega nii LGBT kui ilusa HIV-positiivsete inimeste kogukonna liige.“ Tule taevas appi, nii et inimest hävitava haiguse kandmine on ilus, uhke ja glamuurne! Just sellise ülbe suhtumisega sellid sülitavad ettevaatusele ja levitavad süüdimatult tapvat nakkust. Vann Nessi kelkimine meenutab, et on neidki HIVi kandjaid, kes tõbe tahtlikult, kas siis vimma kandes või teisi inimesi ilusasse HIV kogukonda värvates, levitavad. Siit algab haiguse kriminaalne kuritahtlik levitamine, mis HIVi puhul on samuti üks probleeme.

HIV on haigus, mitte eluviis.

HIV pole ei karistus ega privileeg, vaid haigus, mille kandjad vajavad tuge, olgu siis nakatumise põhjused millised tahes. Samas peaksid selle nakkuse kandjad tegema omalt poolt kõik, et tõbe mitte edasi anda.

HIV on viirus, mis hävitab inimese organismi kaitsevõimet ja muudab selle vastuvõtlikuks haigustele. HIV-i viimases faasis kujuneb välja AIDS, mis pole iseseisev haigus, vaid avaldub mitmesuguste harvaesinevate nakkushaiguste ja pahaloomuliste kasvajatena. Kuigi HIVist AIDSini võib kuluda aastaid, pole kunagi teada, millal ohtlik tõbi inimese täielikult enda võimusesse võtab. Viirus ei kao organismist ning nõrgestab immuunsüsteemi pöördumatult. Siiski tagab õigeaegne ravi elu aastateks, ent HIVist lõplikult vabaneda ei õnnestu. Ka puudub haiguse vastu vaktsiin.

HIVi nakatumist on võimalik vältida. Parim vahend selleks on vastutustundlik käitumine. HIVi peamine levik toimub kaitsmata vahekordadega ja narkootiliste ainete tarbimisel ühiste vahendite kasutamisel. Siinjuures tuleb märkida, et mitte üksnes ühine süstal, vaid ka pulbriliste ainete ühine tarvitamine, võib tuua kaasa nakatumise. Nii ongi riskirühmadeks narkomaanid, omasooiharad mehed ja prostitutsiooniga tegelevad naised ning nende kliendid. Kahjuks võib HIV rünnata ka normaalses paarisuhtes elavaid mehi ja naisi. Piisab vaid ühest õnnetust kõrvalehüppest.

Kuidas HIVist hoiduda? Kasutagem kaitsevahendeid, vältigem mõnuaineid ja elumured ei kimbuta meid HIVi ega muudegi ebameeldivuste läbi. Tark säästab end ja oma lähedasi!

Vsevolod Jürgenson,
Mustamäe Linnaosakogu liige