Vsevolod Jürgenson: Rohkem tööd, vähem PR-i

0
334

Riigi- ja avaliku halduse ametnike töö hindamiseks on mitmeid kriteeriume, ent üks lihtne tunnus ei peta kunagi – kui ameti või riigi aktsiaseltsi juht palkab PR firma, on tegemist läbipõlemise sündroomiga.

Igal ametil ja riigi äriühingul on oma täpselt piiritletud ülesanded, millega toimetulekul pole mingit seost end PR spetsialistideks nimetavate tänapäeva alkeemikutega. Kui amet saab ülesannetega hakkama, piisab pressiesindajast, kes avalikkusega kontakti peab. PR abrakatabra, saati veel maksumaksja raha eest, on kurjast.

Selle lihtsa tõe vastu eksinud Terviseameti juht Merike Jürilo peaks võimalikult kiiresti oma läbipõlemist tunnistama ja kabineti võimekamale juhile vabastama. Kui ta tõesti arvab, et käputäis kaasaegseid šamaane aitab trummipõrina ja leelotamisega varjata ameti viimase aja möödalaskmisi, on tegemist äärmiselt naiivse inimesega, kes lihtsalt ei sobi olulise organisatsiooni etteotsa.

Meedia väitel raiskas Terviseamet PR-pundiga lepingut sõlmides 30 000 eurot maksumaksja raha, mis tuleks ameti juhilt tagasi nõuda. Avalikkus ei tohi aktsepteerida kulutusi, mis ei taga tõhusamat tööd, ega motiveeri töötajaid, seda enam, et laristatud raha eest ei saada mingeid väärtusi, kuna PR soolapuhujad ei suuda tegelikkuses parandada mainet ega hõlbustada suhtlust avalikkusega, sest riigiameti kuvandi loomine ei sarnane kahtlase kauba pähemäärimise ega äpardunud äriidee geniaalseks valetamisega, mis üha sagedamini on PR-sahkerdamise ainus eesmärk.

Ameti tööd hindavad kodanikud, kes maksumaksjatena kogu masinavärki rahastavad, selle järgi, kas on täidetud põhieesmärgid, mitte ülemakstud PR-siristajate valju kiidulaulu ammulisui imetledes. Kui Terviseametil on tarvis kriisikommunikatsiooni, tuleks seda ausalt tunnistada, ent ka siis ei too kriisist välja mitte demagoogitsev müügitaktika, vaid eelkõige muudatused juhtimises ja selgemate käsuliinide käivitamine. Kui aga Terviseametis on tegemist tuttavatele hästitasustatud tööotsa kättemängimisega, tuleks läbi auditi sekkuda riigikontrollil ja hämarale tehingule pilk peale heita õiguskaitseorganitel.

Eesti riigis peaks saama normiks, et riigiametites ja avalikus sekrotis pole lubatud PR-teenuse ostmine, sest eraettevõtluse strateegia lihtsalt ei sobi avalikku haldusesse. Milleks tegeleda musta valgeks loitsimisega, kui PR-trikkide asemel võib tugevdada ameti kaadrivalikut ning täpsustada püstitatud eesmärkidele jõudmiseks kasutatavaid teid. Valetada on inetu isegi siis, kui villase viskamist hellitlevalt PR-iks kutsuda.

Soovitaks avalikkusel olla tähelepanelik kõigi nende ametite ja avaliku halduse asutuste juhtide suhtes, kes töötegemise asemel eelistavad PR-krutskeid. Nad on läbipõlenud ja vajavad puhkust. Rohkem tööd ja vähem PR-i!

Vsevolod Jürgenson,
Mustamäe Linnaosakogu liige 

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia

Palume hoiduda kommentaaridest, mis sisaldavad sõimu, ropendamist, laimu, solvanguid, mõnitamist, mõttetusi ja halvustamist.

(!) NB! (!)

  • Iga kommenteerija vastutab oma kommentaari sisu ees.
  • Teata kindlasti toimetusele sobimatust kommentaarist
  • Rahvuslane.ee ise ei toimeta kommentaare. Artiklile lisatud kommentaari eest vastutab kommentaari autor, kes on ühtlasi ka selle kommentaari avaldaja.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta ühegi kasutaja poolt lisatud kommentaari ega selle sisu eest.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta oma kodulehel olevate lugejakommentaaride sisu ja õigsuse eest, kuid omab õigust vajadusel need kustutada.