Avaleht Välisuudised Krimi Poolteist aastat tagaotsitav: Iraagi endine kaitseminister pettis Rootsilt toetusi välja

Poolteist aastat tagaotsitav: Iraagi endine kaitseminister pettis Rootsilt toetusi välja

0

Iraagi endine kaitseminister Najah al-Shammari vahistati esmaspäeval Arlanda lennujaamas. Pärast lasti ta uuesti vabadusse, kuigi ta oli juba poolteist aastat Rootsis tagaotsitav.

See on juhtum, milleks politseil ei ole aega,” ütles prokurör Jens Nilsson Samnyttile.

Rootsis kannab Iraagi kaitseminister aga teist nime, Najah Hasan Ali al-Adeli ja ta on Iraagis korduvalt eitanud, et on ka Rootsi kodanik.

Samal ajal, kui Rootsi sotsiaaltoetused, eluasemetoetused ja lastetoetused pangakontole laekusid, võtab kõrgepalgaline minister Bagdadis vastu rahvusvahelisi suurkujusid, nagu USA kaitseminister Mark Esper ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

USA endine kaitseminister Mark Esper kohtub 2019. aastal Najah al-Shammariga. Foto: USA kaitseministeerium
NATO peasekretär Jens Stoltenberg kohtub Najah al-Shammariga 2019. aastal. Foto: NATO

Arreteeriti Arlandas

Eeluurimine tõsiste toetuste väärkohtemise osas algas 2020. aasta alguses. Sama aasta mais kaitseministri kohalt lahkunud Najah al-Shammari kavatses kolida tagasi Rootsi. Mis tähendab, et Najah al-Shammar oli Iraagi kaitseminister, samalajal oli ta kirjas kui Rootsi pagulane ja sai sellelajal ka pagulastele mõeldud toetusi.

Lõpuks kuulutati endine kaitseminister tagaotsitavaks ja esmaspäeval arreteeris politsei ta Arlanda lennujaamas. Mis tähendab, et mees oli tagaotsitav ja sai vabalt Rootsi-Iraagi (viisaga) vahet reisida.

Vabastati

Hoolimata asjaolust, et Najah al-Shammari toetuste välja petmisest ja selle tõendamisest on möödunud üle nelja aasta, uurimine on kestnud 2020. aasta algusest ja ta on tagaotsitav olnud poolteist aastat, otsustab prokurör Jens Nilsson vahistamise tühistada. ja vabastada tagaotsitava endise Iraagi kaitseministri samal õhtul.

Al-Shammariga sõlmitakse kokkulepe, et ta tuleb teisipäeval vabatahtlikult politseisse ülekuulamisele.

“Ma olin hommikul kohtus, nii et ma ei tea, kas ta oli ülekuulamisele jõudnud,” selgitab Jens Nilsson.

“Ma eeldan, et ta oleks saatnud politseile meili või teinud telefonikõne, kui ta ei saa kohale ilmuda. Kui ta ei tule, võivad sellel olla tagajärjed.”

Jens Nilsson ei usu, et oli põhjendatud alus taotleda Iraagi endise ministri kinnipidamist.

“Ma ei tea, kas ta hoidis uurimisest eemale. Tegemist on intsidendiga, milleks politseil polnud aega, nii et ma ei saa kindlalt väita, et ta tahtlikult end varjas,” ütleb ta.

Sajad tuhanded Rootsi kroonid

Najah al-Shammarist ehk Najah Al-adelist, nagu teda Rootsi rahvastikuregistris kutsutakse, on politseile toetuste väljapetmisest teatanud nii Försäkringskassan kui ka Huddinge omavalitsus. Prokurör Jens Nilsson ei taha täpselt öelda, kui suurtest toetussummade väljapetmises teda kahtlustatakse.

“Raske toetuste rikkumise piirimäär on viis baassummat, seega on see igal juhul üle 200 000 Rootsi krooni,” ütles ta ja juhib tähelepanu, et al-Shammarit kahtlustatakse nii raskes kui ka kergemas toetuste väljapetmises.

Najah al-Shammarit kahtlustatakse hüvitiste väljapetmises, millele tal polnud alates 2012. aastast õigust saada, kuid need kuriteod on tegelikult aegunud. See tähendab, et teda ei saa nende eest karistada. Rasked toetuste väljapetmised aeguvad Rootsis kümne aastaga, kergemad aga juba viie aasta pärast.

Allikas: Samnytt

KOMMENTAARID PUUDUVAD

 

Jätkamiseks palun lülita reklaamiblokeerija välja. 

                                                   Rahvuslase toimetus

Translate »
Exit mobile version