Arvamus: Majanduses on esmane investor ostja

Kust pärineb "Rahva rikkus"? Territooriumilt, loodusvaradest, metsadest, jõgedest, teedest ... iga riigi elaniku / kodaniku koguvarast.

0

Antud kommentaar on kirjutatud 3a tagasi Martin Helme video alla

Majanduses peetakse “esmaseks investoriks” ostjat. Ostudega stimuleerivad nad “kaupade ja teenuste” tootjaid ja neid kaupu ja teenuseid hakatakse veelgi rohkem tootma. Ostja saab rikkamaks ja tootja rikkamaks.

Kust pärineb “Rahva rikkus”? Territooriumilt, loodusvaradest, metsadest, jõgedest, teedest … iga riigi elaniku / kodaniku koguvarast. See on majandusteaduse klassika.

Aga kui kodanike sissetulekuid (raha laekumisi) vähendatakse 30% (näiteks maksude maksmiseks), siis langevad ka alginvesteeringud majanduse reaalsektorisse sama 30%. Igal juhul tuleb tunnistada, et maksud ja nende tase mõjutavad otseselt iga riigi majandust.

Majandusteaduses on kaks peamist lähenemist:

esimene on “kapitalistlik” (parempoolne ideoloogia) ja “sotsialistlik” (vasakpoolne);

Esimene on üles ehitatud “individualismist”, teine – “kollektivismist”;

Esimesel juhul on “minu oma tähtsam kui üldine”, teisel juhul vastupidi;

Esimesel juhul areneb majandus palju kiiremini, sest on olemas tõeline stiimul – liikumine rikkuse poole. Seetõttu majandus areneb palju kiiremini. Sotsialismides on kõik teisiti: “sotsiaalse ümberjaotamise jaoks” on vaja suuremaid makse ja need maksud, nagu me juba teame, vähendavad investeerimiskliima ja majandustegevust.

Lõpuks rikkad saavad vaesemaks ja vaesed veelgi vaesemaks.

„Sotsialismidel” on veel kaks olulist puudust: riiklik-bürokraatlik aparaat kasvab väga kiiresti ja pidevalt, ja kui raha kantakse “rikastelt vaestele”, rüüstatakse osa rahast lihtsalt korruptsioonikomponendi kaudu.

Et aru saada, millest ja mis summadest jutt käib ning kõike visuaalselt näha, läheme veebisaidile “palgakalkulaator” palga kalkulaator, kuhu saame panna nt netopalga 1500 eurot (keskmine Soome kodaniku palk “kätte”) , vaatame “tööandja kulud”. Nende summade erinevus näitab kui suur summa läheb maksudeks. Nii palju kaob ostjate esialgsest investeeringust.

palgakalkulaatori tulemus

Lisaks läheb pärast maksude tasumist kodanik poodi ja kaotab seal veel 20% (täiendus: nüüd 22%).

Ja küsimus on: kas inimesed saavad rikkamaks ja õnnelikumaks sarnase olukorraga? Selge on näiteks see, et võimatu on üldse makse maksmata jätta, muidu kukub riigis kõik kokku. Kuid maksude vähendamine on õige majanduslik ja poliitiline samm.