Ukraina välisminister paavstile: Meie lipp on kollane ja sinine. Me ei heiska kunagi muid lippe

Ukraina ametnikud kritiseerivad paavst Franciscuse "valge lipu heiskamise" sõnu.

0

Ukraina ametiisikud ja usuliidrid kritiseerivad paavst Franciscuse välja öeldud sõnu, kui Püha isa pakkus välja, et Ukrainal oleks julge pidada läbirääkimisi sõja lõpetamiseks Venemaaga, vahendab Catholic News Agency.

20. märtsil täismahus ilmuvas intervjuus Šveitsi ringhäälingule RSI soovitas paavst Franciscus, et “kõige tugevam on see, kes vaatab olukorda, mõtleb inimestele ja kellel on julgus heisata valge lipp, ning kes peab läbirääkimisi.”

“Kui näete, et olete lüüa saanud ja asjad ei lähe hästi, peate julgema läbirääkimisi pidada,” sõnas paavst

https://rahvuslane.ee/valisuudised/paavst-kutsub-ukrainat-naitama-ules-julgust-heisata-valge-lipp/

“Meie lipp on kollane ja sinine. See on lipp, mille all me elame, sureme ja valitseme. Me ei heiska kunagi muid lippe,” kirjutas Ukraina välisminister Dmytro Kuleba vastuseks paavsti sõnadele.

https://twitter.com/DmytroKuleba/status/1766819132878553269?s=20

Kuleba ei nõustunud ka paavsti kommentaariga, et Venemaaga läbirääkimisi pidada oleks “julge samm”, kirjutades: “Kõige tugevam on see, kes hea ja kurja vahelises võitluses seisab pigem hea poolel, kui et üritab neid samale pulgale panna ja nimetada seda veel “läbirääkimisteks”.

Kuleba kriitika jätkub. “Kui rääkida valgest lipust, siis me teame selle Vatikani strateegiat 20. sajandi esimesest poolest,” ütles ta. 

“Kutsun üles vältima mineviku vigade kordamist ning toetama Ukrainat ja selle rahvast nende õiglases võitluses oma elu eest,” ütles ta. 

Ukraina suursaadik Vatikanis Andrii Yurash esitas 11. märtsil NBC-le antud intervjuus paavstile omapoolse noomituse , öeldes: „Teise maailmasõja ajal ei teinud keegi Hitleri orjastatud inimestele ega neile, kes kannatasid või võitlesid tema vastu ettepanekut alustada rahuläbirääkimisi.” 

Suursaadik arvas, et nii nagu vaherahu Hitleriga oleks tähendanud “enesetappu ja surma”, oleks vaherahu Venemaa presidendi Vladimir Putiniga ka “enesetapp ja surm”.

Paavsti sõnavõtud tekitasid vastukaja ka Ukraina kiriklikel kogukondadel

“Ukrainlased ei saa alla anda, sest allaandmine tähendab surma,” kirjutas Ukraina kreekakatoliku kiriku alaline sinod esmaspäeval avaldatud  avalduses .

“Hoolimata eri riikide esindajatelt, sealhulgas Pühalt Isalt endalt tulnud ettepanekutele läbirääkimiste vajaduse kohta, jätkavad ukrainlased vabaduse ja väärikuse kaitsmist, et saavutada õiglane rahu,” jätkati avalduses.

Väites, et “Putini ja Venemaa kavatsused on selged”, viitas sinod ka sellele, et sõda ei ole pelgalt Venemaa valitsuse ühepoolne tegevus, vaid seda toetab “70% Venemaa elanikkonnast” ja seda “sõda” toetab ka Patriarh Kirill ja Vene õigeusu kirik.

Ukraina kirikute ja usuorganisatsioonide nõukogu tegi pühapäeval samuti avalduse , “kuulutades kategooriliselt, et keegi ei sunni kunagi meie rahvast kapituleeruma”. 

“Kurjusele alistumine on võrdne universaalse õigluse kokkuvarisemisega, suurte vaimsete traditsioonidega meile pärandatud põhijuhiste reetmisega,” jätkati avalduses.