Poola parlamendi suurim partei Seadus ja Õiglus (PiS) jäeti Seimi presiidiumist välja

Elżbieta Witek ei saanud piisavalt hääli, et saada seimi asespiikriks

0
Advertisements

Üllatuslikul pöördel Poola parlamendis enim kohti omav Seaduse ja Õigluse Partei (PiS) ei kindlustanud endale kohta uues presiidiumis, kuna Elżbieta Witekil takistati asespiikriks saamist.

Witek sai 203 poolthäält, kuid vastu oli 252 saadikut, kolm jäi erapooletuks. Vahepeal saavad asespiikriks Dorota Niedziela ja Monika Wielichowska Kodanikuliidust (KO), Krzysztof Bosak Konföderatsioonist, Włodzimierz Czarzasty vasakpoolsest ja Piotr Zgorzelski Poola Rahvapartei (PSL) esindajatest.

Varem valisid saadikud kolmanda tee koalitsioonist Seimi esimeheks Szymon Hołownia . Hołownia on märkinud, et PiS peaks esitama hiljem teise kandidaadi ning Seim vaatab selle küsimuse uuesti läbi. PiS-i liider Jarosław Kaczyński on öelnud, et tema partei ei esita teist kandidaati, viidates sellele, et tugevaim parlamendiesindus võib jääda ilma esindajata seimi presiidiumis ehk juhatuses.

Politoloog Paweł Musiałek kirjeldas konservatiivsele uudisteväljaandele niezalezna.pl seda “väga halva märgina ametiaja alguses”. Opositsiooni hääletused Witeki kandidatuuri vastu tähistasid tema arvates murettekitavat algust seimis.

Musiałek ütles, et on problemaatiline, kui Seimi uue ametiaja esimene päev algab praeguste võimude poliitilise üleoleku demonstreerimisega üleminekul PiS-i opositsiooni ees.

See eeldab aastatepikkust parlamendivaidlust ja kaldub kõrvale traditsioonilisest tavast, kus parlamendierakonnad seavad oma kandidaadid asespiikri kohale ilma teiste erakondade sekkumiseta. Ta rõhutas eriti Witeki laialdast parlamenditöö kogemust, märkides, et ta oli aastaid Seimi spiiker ning avalikkusele ei ole ta tuntud kui väga vastuoluline või konfliktidele kalduv tegelane, rõhutades tema võimet pidada dialoogi opositsiooniga.

Allikas: Remix